Tak samo było na poziomie 1/4  i w pamiętnym finale we Wrocławiu.

Pierwszy raz do meczu w ramach pucharu Polski doszło
W 1/8 pucharu Pogoń została pokonana w Poznaniu, aż 1-4[0-2]
Bramki; Maślanka w 50 minucie dla Pogoni oraz Maciejak [02,80],
Mikołajewski [34] i Kaczmarczyk [80] dla gospodarzy.
Skład Pogoni; Frączczak – Szlinter,  Fiałkowski,  Ksol,  Krasucki I, Trywiański,
Maślanka,  Gacka, Łowkis, Kielec,  Jaworski, Trener; Zygmunt  Cyżewski.

Po raz drugi los nasz zetknął w 1/16 pucharu siedemnaście lat później.
10 września 1980 roku Pogoń grająca w drugie lidze wyeliminowała
pierwszoligowego Lecha po zwycięstwie 2-0[1-0] w Szczecinie.  Bramki; Siwa w 42 i Wolski w 53 minucie.
Pogoń w tej edycji doszła następnie do finału gdzie po dogrywce uległa Legii 0-1.
Pogoń grała w składzie; Szczech – Stańczak, Piekarczyk, Jędrzejewski, Czepan,
Krawczyk, Włoch, Wolski, Siwa[79,Biernat], Stelmasiak, Krupa[75,Szostakowski].
Trener;  Jerzy  Kopa

W następnym granatowo bordowym finale [19.05.1982r.] zagraliśmy właśnie z
Poznańską lokomotywą i po golu Końskiego w 38 minucie ponownie musieliśmy
marzenia o sukcesie odłożyć na lat.
Skład Pogoni z tamtego finału; Szczech  – Ostrowski, Kozłowski, Sokołowski, Czepan, Włoch,
Piekarczyk[46,Krawczyk], Wolski, Biernat, Stelmasiak, Turowski,
Trener;  Jerzy  Kopa.

W 1988 roku na poznaniaków trafiliśmy w 1/4  pucharu.
W dwu meczu, dwukrotnie ulegliśmy 0-1[0-1]
W Szczecinie 5 marca, po trafieniu Araszkiewicza w 2 minucie,
Skład Pogoni; Szczech – Kuras, J.Sokołowski, Miązek, Urbanowicz, Benesz, K.Sokołowski,
Krzystolik[65,Adamczuk], Ostrowski[86,Chwedczuk], Leśniak.
Trener;  Jan  Jucha
 a w rewanżu w Poznaniu, 6 kwietnia  po golu kruszczyńskiego w 18 minucie z karnego.
Pogoń zagrała w następującym składzie; Kalisz – Kuras, J.Sokołowski, K.Sokołowski,, Żelazowski,
Benesz[58,Borkowski], Szubert[71,Prokopowicz], Krzystolik, Chwedczuk, Cyzio, Leśniak.
Trener; Jerzy Jatczak

Kolejna potyczka miała miejsce prawie 21 lat temu.
28 września 1996 roku, w 1/16 pucharu, w Szczecinie po golu Wichniarka w 99 minucie,
drugoligowa wtedy Pogoń przegrywała 0-1 z pierwszoligowcami z Poznania.
W 120 minucie w ostatnim ataku na strzał z ponad 20 metrów zdecydował się Mariusz Kuras
który nie był specjalistą w tym elemencie piłkarskiego rzemiosła.
Strzał „Mario” wpadł w samo okienko, koniec spotkania i sędzia zarządza serię rzutów karne
w których portowcy wykazali swą wyższość wygrywając 4-3.
Karne strzelili; Kujawa, Niciński, Kuras, Wiązek dla Pogoni oraz  Wichniarek, Godlewski, Piskała dla Lecha.
Pudła zanotowali; Piotrowski z Pogoni oraz Majewski i Reiss z Lecha.
Skład z tamtego spotkania; Tomasiewicz – Miązek, Kujawa, Oleszek, Kuras, Faltyński, Drumlak[91,Pokładowski],
Piotrowski, Heuyot[103,Rafałowicz], Moskalewicz, Niciński,
Trener;  Romuald  Szukiełowicz

Kolejna potyczka już w 21 wieku [10.10.2001 r] także w 1/16 pucharu przeszła do historii
z powodu niespotykanie dużej ilości rzutów karnych które trzeba było wykonać by wyłonić zwycięzcę.
Tym razem to Lechici mogli wznieść ręce w górę. Po wyniku 0-0 w rzutach karnych wygrali poznaniacy 12-11.
Mecz rozgrywany był w Poznaniu.
Skład portowców; Olszewski – Pokładowski[115, Mosór], Gęsior, Dokovic[52, Kaczorowski],
Stolarczyk,  Ława, Biliński, Podbrożny, Bednarz, Drumlak, Dymkowski[103, Andruszko],
Trener;  Mariusz  Kuras
Karne strzelali [w nawiasach pudła]. – Gęsior, Stolarczyk, Biliński, Ława, Podbrożny, Bednarz, Andruszko,
[Mosór], Drumlak, Kaczorowski, Olszewski, Gęsior, [Stolarczyk], [Biliński], [Ława] dla Pogoni oraz
Wojciechowski, Zawadzki, Bugaj, Tyrajski, Matlak, Michalski, Mowlik, [Twardygrosz],
 Wójcik, Przerada, Jacek, Wojciechowski, [Zawadzki], [Bugaj], Tyrajski, dla Lecha.

Ostatnie zmaganie 24 października 2006 roku, w 1/8 pucharu,
w stolicy Wielkopolski ponownie górą poznaniacy tym razem ulegliśmy im 1-2[1-0].
Bramki; Celeban w 34 minucie dla Pogoni oraz Zakrzewski w 75 i Reiss w 87 minucie.
Peskovic – Tavares, Anderseno de Silva, Julcimar, Celeban, Amaral, Anderson Pedro[79,Elton], Daniel[48,Lilo],
Łabędzki, Trałka[88,Batata], Andradina,

Ciekawostką może być fakt, że portowcy okazywali się lepsi od rywala gdy grali w niższej klasie rozgrywkowej.

Ogółem Pogoń rozegrała z Lechem 85 spotkań,
z których 30 wygrała, 25 zremisowała, 30 przegrała, bramki 102 – 114.
Z tego w ekstraklasie 67 spt. [25 – 21 – 21], br. 85 – 87.
W drugiej lidze 4 spt. [3 – 1  - 0], br. 5 – 2.
W pucharze Polski 9 spt. [1 - 2 - 6] br. 5 – 13.
W pucharze Ligi 5 spt. [1 – 1 - 3] br. 7 – 12.

W Szczecinie - 40 spt. [22 - 8 - 10] br. 65 – 46.
W ekstraklasie - 33 spt. [18 – 7 - 8], br. 55 – 37.
W I lidze - 2 spt. [2 – 0 - 0] br. 4 – 2.
W pucharze Polski -  3 spt. [1 – 1 - 1] br. 3 – 2.
W pucharze Ligi – 2 spt. [1 - 0 - 1] br. 3 - 5.

Jedno spotkanie w pucharze Polski, na neutralnym stadionie [0-1, we Wrocławiu].

Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce  1 marca 2017r,
Pogoń  przegrała w Poznaniu 3-0[1-0].
Bramki; Pawłowski w 32 minucie, Kownacki w 53 minucie oraz Nielsen w 66 minucie dla Lecha.
Skład portowców; Słowik – Rapa, Matras, Fojut, Nunes, Delew[82,Listkowski], Cincadze[67,Rudol], Murawski,
Gyurcso, Ciftci[67,Drygas], Frączczak.
Trener; Kazimierz Moskal.

Najwyższe zwycięstwo to 5-1[4-0] odniesione w ekstraklasie, w Szczecinie 21 lutego 2014r,
5-1[4-0] br. Robak [15,31,39k,44,72] dla Pogoni oraz Kownacki [58] dla poznaniaków.
Najwyższa porażka to 0-6[0-4] w Poznaniu, 24.05.03r.
po 5 bramkach Gajtkowskiego [15,20,27,51,69], i jednej Golińskiego [64].
Najwięcej [7 bramek] w spotkaniu 11.03.2000r w Szczecinie, Pogoń pokonała Lecha 4-3[0-1]
br. Chifon [46], Ława [55], Dymkowski [70], Fornalak [90k] dla Pogoni
oraz Maćkiewicz [44], Ślusarski [82], Suchomski [89k] dla Lecha.

Najwięcej bramek dla naszego zespołu strzelili;
8-Dymkowski  i  Robak,  7-Wolski,  6-Leśniak, 5-Moskalewicz.
Robak strzelając 5 bramek w jednym spotkaniu wyrównał osiągnięcie Gajtkowskiego,
z tym że skala trudności [czytaj; siła przeciwnika] jest nie porównywalna na korzyść naszego zawodnika.
Naszych bramkarzy najwięcej razy pokonali; 7-Reiss, 6-Okoński, 5-Szpakowski i Gajtkowski,
Gajtkowski wszystkie swoje bramki strzelił w jednym spotkaniu,
w 2003r w którym Pogoń Gondora uległa w Poznaniu 0-6[0-3].
Nasz były snajper Marcin Robak „skaleczył” już Pogoń trzy raz, a młody Kownacki już 4 razy.

Najszybciej bramkę w siatce rywali umieścił Robak, w 2 minucie, w spotkaniu [14.02.15r],
Pogoń – Lech 1-1[1-0].
Najpóźniej zaś, w 120 minucie Kuras [28.09.96r], w spotkaniu Pogoń – Lech 1-1[0-0,0-0], karne 4-3.
W tym spotkaniu padła też najpóźniej stracona bramka przez nasz zespól, w 99 minucie strzelił ją Wichniarek.
Najszybciej stracona bramka to gol Araszkiewicza w 2 minucie [05.03.88r] w meczu Pogoń – Lech 0-1[0-1].

W meczach z Lechem zdobyto  14 bramek z rzutów karnych; 7 wykorzystali portowcy
[Justek w 75r, Wolski w 82r,  Kensy w 83r, Urbanowicz w 99r, Fornalak w 2000r i Robak w 2014r],
Koński 7 Lechici [Okoński w 82r, Miłoszewicz w 84r,
Kruszczyński dwa razy w 88r, Suchomski w 2000r, Reiss w 04r. i Robak w 16r].
Padły trzy bramki samobójcze [Miązek w 95r dla Lecha i Polowczyk w 65r oraz Skrobowski w 89 dla Pogoni].
Gajtkowski w 03r i Reiss w 07r strzelili hat-tricki dla Lecha, Robak w 13 dla portowców.

Tak prezentuje się dorobek straconych i zdobytych bramek w  poszczególnych kwadransach, w Szczecinie.
0-15 – 7 bramek strzelonych, 11 straconych,
16-30 - 5 bramek strzelonych, 4 stracone,
31-45 – 12 strzelonych i 7 straconych,
46-60 – 13 zdobytych i 11 straconych,
61-75 - 11 bramek strzelonych, 2 stracone,
76-90 - 17 bramek zdobytych, 11 straconych,
Jedną bramkę Pogoń zdobyła w dogrywce i jedną straciła.
W rozbiciu na połówki Pogoń  strzeliła 24 w pierwszej połowie i 41 w drugiej.
Natomiast straciła 20 w pierwszej i 26 w drugiej połowie.
Najgorzej naszym napastnikom wiedzie się w drugim kwadransie meczu [5 br],
najlepiej  w ostatnim [17 br].
Nasza obrona musi szczególnie uważać w pierwszym, czwartym i ostatnim kwadransie spotkania [11 br],
a najlepiej radzi sobie między 61, a 75 minutą [2 br].